Sorozatunk a társadalomban egyre szélesebb körben terjedÅ‘ ezoterikus jelenségekrÅ‘l ad keresztény szempontú ismertetést. A témák között szerepel az ezotéria, a radiesztézia, az alternatÃv gyógyászat, a Hellinger-féle családállÃtás, a homeopátia, a reiki, a fengsui, a kineziológia stb. Kilencedik összefoglalónk a Bach-virágterápiáról szól.
A Bach-virágterápia közismert és közkedvelt. Noha tudományos szempontból „hatástalan gyógyszernek" minÅ‘sül, egyre több orvos is ajánlja, sÅ‘t olykor kórházban is alkalmazzák a „virágokat". Sokan azért használják ezeket a „cseppeket", mert állítólag lelki úton is hatnak. Milyen is pontosan ez a gyógymód, és miért szemléli kritikusan a keresztény ember?
Honnan ered a Bach-virágterápia?
A Bach-virágterápia atyja a walesi dr. Edward Bach (ejtsd: 'becs'; 1886–1936). Pályafutását homeopataként kezdte, de hamarosan kifejlesztette saját gyógymódját. Úgy gondolta, hogy minden betegség lelki konfliktusból, a 'felsÅ‘bb én' és a 'személyiség' összeütközésébÅ‘l fakad. E konfliktust jellemhibák okozzák, és olyan beteges állapotokhoz vezet, mint a gÅ‘g, a kegyetlenség, az önzés, a gyűlölet, a bizonytalanság, a tudatlanság, a kapzsiság. Dr. Bach összesen 38 negatív lelkiállapotot nevezett meg, amelyeket 38 különleges virágeszenciával kívánt gyógyítani. A „gyógyszernek" nem magát a betegséget, hanem a mögötte rejlÅ‘ lelki gyengeséget kellett orvosolnia – vagyis a virágkivonatok a jellem fejlesztését szolgálták. A Bach-virágterapeuták ma is azt mondják, hogy lelki válságban, nehéz élethelyzetben, sÅ‘t egy-egy komolyabb döntésnél is segít, ha az ember beveszi a megfelelÅ‘ virágkivonatot. Dr. Bach korai halála után a Bach-virágterápia feledésbe merült. A nyolcvanas években, az ezoterikus áramlat kibontakozása idején kezdték jobban reklámozni. Az üzleti siker miatt ma sok utánzó épít a bachi alapgondolatra.
Hogyan jutott el Bach a 38 virágeszenciához, és hogyan működnek?
Milyen eszmék állnak a Bach-virágterápia hátterében?
Alkalmazzon-e Bach-virágterápiát a keresztény ember?
A Bach-virágterápia mögött rejlÅ‘ ideológia összeegyeztethetetlen a bibliai-keresztény gondolkodással. Az ilyen szerek hosszú távú alkalmazása akkor is befolyásolhatja a gondolkodást és gyengítheti a keresztény felfogást, ha valaki természetes gyógymódnak tartja, és nem foglalkozik az ezoterikus háttérrel. A keresztény ember hiszi, hogy a betegség oka nem feltétlenül a rossz gondolkodásmód, és hogy az ártatlanok szenvedése igenis létezÅ‘ dolog. A keresztény szerint a jellem tökéletesedése kitartó önnevelés, megtérés, ima és kegyelem hatására, nem pedig gyógyszerfogyasztás által megy végbe. Háttere és szemléletmódja miatt a Bach-virágterápia nem annyira alternatív gyógymód, mint inkább az üdvösségrÅ‘l szóló ezoterikus tanítás része. Ezért a keresztény ember tartózkodjék a Bach-virágterápia alkalmazásától.